Borehole 6” SUBMERSED CENTRIFUGAL PUMPS Pumps submersed in stainless steel for 6" deep wells in AISI 304 (6BHE) and AISI 316 (6BHEL) stainless steel.
| Flow rate | Up to 80 m³/h |
| Total head | Up to 700 m |
| Max. temperature of the liquid | -5°C ÷ +60°C |
| Poles | 2 |
| Insulation Class | F (4"-6" OY), (6"-8" WY) B (4" WY) |
| Protection Degree | IP58 (OY), IP68 (WY) |
| Voltage | Three-phase 3~380-415V ±10% OY Three-phase 3~380-415V -10%+6% WY |
| Max. immersion | 350 m with motor in water bath 150 m with motor in oil bath |
| Max. sand content | 100 gr/m3 |
| Impeller | AISI 304 (EN 1.4301) AISI 316 (EN 1.4401) for version |
| Shaft | AISI 431 (EN 1.4057) AISI 316 (EN 1.4401) + AISI 329 (EN 1.4460) for version L |
| Outer casing | AISI 304 (EN 1.4301) AISI 316 (EN 1.4401) for version L |
| Discharge casing | AISI 304 (EN 1.4301) AISI 316 (EN 1.4401) for version L |
| Motor connection | AISI 304 (EN 1.4301) AISI 316 (EN 1.4401) for version L |