High efficiency
Sturdy construction
Impeller in stainless steelStandardised cast iron centrifugal pump with AISI 304 and AISI 316 steel impeller, axial suction and radial discharge with 2 or 4 poles motors. Available in three versions. Equipped with Back pull-out design that allows the motor, coupling, bracket and impeller to be removed without compromising the pump body or disassembling the piping.
| Flow rate | Up to 138 m³/h |
| Total head | Up to 70,0 m |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Max. temperature of the liquid | -5°C ÷ +90°C -5°C ÷ +110°C for H, HS, HW, HSW versions -5°C ÷ +120°C for E version |
| MEI | > 0.4 |
| Poles | 2 and 4 |
| Insulation Class | F |
| Protection Degree | IP55 |
| Voltage | Single-phase 1~230V ±10% Three-phase 3~230/400V ±10% Three-phase 3~400/690V ±10% |
| Pump Body | Cast iron |
| Impeller | AISI 304 (EN 1.4301) AISI 316 (EN 1.4401) for 3D 65 |
| Shaft | Shaft Stainless steel Stainless steel 304 (EN 1.4301) Stainless steel 420 (EN 1.4021) (MMD) |
| Mechanical Seal | Standard = Ceramic/Carbon/NBR H = Graphite/Ceramic/FPM HS = Silicon Carbide/Silicon Carbide/FPM HW = Tungsten Carbide/Tungsten Carbide/FPM HSW = Silicon Carbide/Tungsten Carbide/FPM E = Graphite/Ceramic/EPDM |
| Motor Support | Cast iron for 32-200/3, 15, 18.5 and 22 kW models Aluminium for the rest of the range |