Possibility to use in fixed and mobile installationsAISI 304 stainless steel submersible pump and single-channel impeller (DW) or vortex impeller (DW VOX) for fixed and mobile installations. Available with two versions for piping connection. Suitable for domestic applications and large industrial wastewater lifting installations.
| Flow rate | Up to 54 m³/h for DW Up to 48 m³/h for DW VOX |
| Total head | Up to 20 m for DW Up to 15.7 m for DW VOX |
| Max. temperature of the liquid | +40°C |
| Poles | 2 |
| Max. solids passage | 50 mm |
| Insulation Class | F |
| Protection Degree | IPX8 |
| Voltage | Single-phase 1~230V ± 10% Three-phase 3~400V ±10% |
| Max. immersion | 7 m with 10 m cable |
| Pump Body | Stainless steel AISI 304 (EN 1.4301) |
| Impeller | Stainless steel AISI 304 (EN 1.4301) |
| Shaft | Stainless steel AISI 303 (EN 1.4305) (part in contact with liquid) |
| Mechanical Seal | upper part in Carbon/Ceramic/NBR (motor side) lower part in Silicon Carbide/NBR (pump side) |