Possibility to use in fixed and mobile installations
Semi-vortex, non-clogging impellerSubmersible pump with anti-clogging semi-vortex impeller in cast iron capable of pumping foreign bodies up to 70% of the diameter of the discharge outlet. Available only in three-phase version and with the possibility of use in fixed and mobile installations. Suitable for heavy-duty use in residential and industrial applications.
| Flow rate | Up to 60 m³/h |
| Total head | Up to 23 m |
| Max. temperature of the liquid | +40°C |
| Poles | 2 |
| Max. solids passage | 21 mm (50DVS) 33 mm (65DVS and 80DVS 1.5 kW) 41 mm (65DVS and 80DVS 2.2-3.7 kW) |
| Insulation Class | F |
| Protection Degree | IP68 |
| Voltage | Three-phase 3~380-415±10% |
| Max. immersion | up to 1.5kW: 3 m with 6 m cable over 1.5kW: 7 m with 10 m cable |
| Max. length of fibres | 100 mm (50DVS) 200 mm (65DVS and 80DVS 1.5 kW) 245 mm (65DVS and 80DVS 2.2-3.7 kW) |
| Pump Body | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Shaft | Stainless steel 403 (EN 1.4006) |
| Mechanical Seal | Impeller side: Silicon carbide/Silicon carbide/NBR Motor side: Carbon/Ceramic/NBR |