Silent
Practical and easy to use
Suitable for horizontal operation4" submerged sump pump with floating impellers with front shim, suitable for handling water in general and also for horizontal operation
| Flow rate | Up to 21 m³/h |
| Total head | Up to 370 m Up to 16.5 m (DMLF) |
| Max. temperature of the liquid | +40°C (depends on the maximum motor temperature) |
| Poles | 2 |
| Insulation Class | F (OY), B (WY) |
| Protection Degree | IP68 |
| Voltage | Single-phase 1~230V ±10% OYM Three-phase 3~380-415V ±10% OY Single-phase 1~230V -10%+6% WYM Three-phase 3~380-415V -10%+6% WY Three-phase 3~400V -10%+6% WY |
| Max. immersion | 350 m with motor in water bath 150 m with motor in oil bath |
| Max. sand content | 50 ppm |
| Impeller | PC reinforced with glass fibres |
| Shaft | Stainless steel AISI 304 (EN 1.4301) |
| Outer casing | Stainless steel AISI 304 (EN 1.4301) |
| Discharge casing | ASTM CF8 |
| Motor connection | Stainless steel AISI 304 (EN 1.4301) |