Possibility to use in fixed and mobile installations
Non-clogging filter
Adjustment semi- open impellerSubmersible pump with semi-open impeller with cast iron shim and anti-clogging filters, supplied as standard with the thermal protector and double mechanical seal with oil chamber. Suitable for pumping clear water and rainwater.
| Flow rate | Up to 84 m³/h |
| Total head | Up to 43 m |
| Max. temperature of the liquid | +40°C |
| Poles | 2 |
| Max. solids passage 76 mm (DML) | 5 mm (50DS) 6 mm (65DS) (40DSF 1.5, 1.9 kW) 7 mm (80DS) (40DSF 6 kW) 8 mm (100DS) |
| Insulation Class | F for DS H for DSF |
| Protection Degree | IP68 |
| Voltage | Three-phase 3~380-415±10% (DS) Single-phase 1~230±10% (DSF) Three-phase 3~400/690±10% (DSF) |
| Max. immersion | up to 1.5kW: 3 m with 6 m cable over 1.5kW: 7 m with 10 m cable |
| Max. length of fibres | 50 mm |
| Pump Body | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Shaft | Stainless steel 403 (EN 1.4006) (DS) Stainless steel 420B (EN 1.4028) (DSF) |
| Mechanical Seal | Impeller side: Silicon Carbide/NBR Motor side: Carbon/Ceramic/NBR (6 kW and above for DSF) |