Possibility to use in fixed and mobile installations
Single channel impellerCast iron submersible pump with single-channel impeller that allows a free passage up to 76 mm, usable in fixed and mobile installations. Suitable for pumping wastewater with suspended solids.
| Flow rate | Up to 168 m³/h (DMLV) Up to 200 m³/h (DMLVF) Up to 41.3 m (DML) |
| Total head | Up to 29.4 m (DMLVF) Up to 16.5 m (DMLF) |
| Max. temperature of the liquid | +40°C |
| Poles | 2 and 4 |
| Max. solids passage 76 mm (DML) | 80÷100 mm (DMLV) 30÷80 mm (DMLVF) |
| Insulation Class | F (DML) H (DMLF) |
| Protection Degree | IP68 |
| Voltage | Three-phase 3~380-415V -10 +6% (DMLV 2.2 kW) - DOL Three-phase 3~380-415V ±10% (DMLV 3.7÷22 kW) - Y/Δ Single-phase 1~230V ±10% (DMLVF) Three-phase 3~400/690V ±10% (DMLVF) |
| Max. immersion | 7 m with 10 m cable |
| Max. length of fibres | 400 mm (80DMLV) 500 mm (100DMLV) |
| Pump Body | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Shaft | Stainless steel 403 (EN 1.4006) (DML) Stainless steel 420B (EN 1.4028) (DMLF) |
| Mechanical Seal | Impeller side: Silicon Carbide/Silicon Carbide/NBR (DML and DMLF) Motor side: Carbon/Ceramic/NBR (DML) |